רקע מקדים

רצפת הפרקט נראתה לראשונה במאה ה-16 באירופה, אז היה נהוג לרצף ארמונות ובתי עשירים בפרקט אומנותי, שזכה לכינוי “פרקט וורסאי” כחלופה לריצוף השיש המקובל אז,”פרקט וורסאי” היה פסיפס עץ ססגוני ובעל מופעים מרהיבים בצורות שונות. במאה ה-17 השתנתה האופנה והחלה אופנת הפרקט בסגנון “אדרת הדג” (Fish bone) מה שגרם לתאוצה רבה בהתפתחות המקצוע ומהירות הביצוע. באמריקה ריצוף העץ (הפרקט) נהנה מפופולריות בגלל שפע העצים שגדל ביבשת, למעשה שם פשוט הניחו קורות עץ על רצפת הבטון וליטשו אותן עד לקבלת מראה חלק. אולם ב 1930 חל שינוי, והשטיח מקיר לקיר החליף את רצפת הפרקט, או יותר מדויק לומר כיסה אותה, הסיבה לכך הייתה התחזוקה המרובה שהצריכה רצפת העץ, על מנת לשמר את המראה המהודר. אך למרות זאת, כ 50 שנה לאחר מכן, החלה החזרה לרצפת העץ, אך עם שיפור טכניקת הייצור ועמידות רצפת העץ לאורך זמן רב יותר. כיום ניתן לרכוש פרקטים בעיצובים אומנותיים נפלאים המשחזרים את סגנונות העבר כגון; “אריחי וורסאי” (Versailles), “פישבון” (Fish bone), “שברון” (Chevron) ו”מוזאיקה” (mosaique), וכמובן קיים גם פרקט ה”פלאנק” (Planks) המוכר יותר.

פרקטים מסוג וורסאי (ימין) ואדרת הדג (שמאל) ישנים

את הפרקט מייצרים מסוגי עץ רבים כגון; אלון, בוק, מייפל, דובדבן, אגוז, מרבאו, אורן וכו’. עץ עם פחות “עיניים” נקרא עץ בהיר והוא גם יקר יותר, לעומת עץ עם יותר “עיניים” הנקרא עץ כפרי, הסיבה לשוני במחיר היא תוצאה של מיון מוקפד. לפרקט העץ ישנם תכונות טבעיות המאופיינות בהתכווצות, טקסטורה ורמת קשיות, כל סוגי העץ עוברים טיפול מונע נגד ריקבון ומזיקים. השימוש בפרקט העץ מעניק תחושת חמימות, מוסיף בידוד תרמי ואקוסטי, אינו סופח אבק לעומת שטיחים וכמובן הוא נעים למגע. לעומת זאת, פרקט למינציה שהוא סינטטי ובעל מגע פלסטיק יכול רק לחקות את מראהו של העץ, אבל לא את מגעו וניחוחו הנפלאים שמשתחררים לחלל. לרצפות העץ המלא יש את החן והזוהר הייחודיים, שכמובן משווים מראה יוקרתי בעל הוד והדר, בכל מקום שבו הם נמצאים.

 

סוגי הפרקטים

באופן כללי קיימים שלושה סוגי פרקטים עיקריים:

 1. פרקט עץ מלא (גושני) – אלו לוחות עץ גושני מיובשים עם גימור שמן או לכה בעובי 10-28 מ”מ. כל כולו עשוי מאותו עץ שבוחרים ללא שכבות נוספות. סוג העץ, רוחב הלוח, דרגת הניקיון מעיניים, עובי הפרקט ועיבוד למראה ייחודי משפיעים על מחירו הסופי, פרט זה נכון גם לגבי פרקט שכבתי.
 2. פרקט שכבות עץ (תלת או רב שכבתי) – בחלקו הפנימי הוא עשוי 5-3 שכבות עץ לבן פשוט, המודבקות שתי וערב בעובי 10-15 מ”מ, כאשר השכבה העליונה שאותה רואים ועליה דורכים, היא דקה ועשויה מעץ איכותי מלוטש. ככל שהשכבה העליונה יותר עבה, ניתן להסיק כי מדובר בפרקט מהסוג האיכותי אך לא בהכרח. יש להימנע מפרקט שכבתי העשוי משתי לוחות בלבד בגלל חוזק מבני חלש.
 3. פרקט למינציה (לוח מהונדס דמוי פרקט) – לוח H.D.F בעובי 6-14 מ”מ כאשר על חלקו העליון מודבק נייר מודפס עם דוגמת העץ הרצוי, ומעל זה שכבת ציפוי סינטטי (למינציה) שקוף, בתחתית מודבק לוח מייצב כדי למנוע עיוותים. ככל שהפרקט יותר עמיד ללחות הוא גם איכותי יותר.

%d7%a4%d7%a8%d7%a7%d7%98-%d7%92%d7%95%d7%a9%d7%a0%d7%99 %d7%a4%d7%a8%d7%a7%d7%98-%d7%9c%d7%9e%d7%99%d7%a0%d7%a6%d7%99%d7%94 %d7%a4%d7%a8%d7%a7%d7%98-%d7%a9%d7%9b%d7%91%d7%aa%d7%99

פרקטים מסוג למינציה מומלצים

באופן כללי רוב סוגי הפרקט למינציה באיכות טובה מאוד, ההבדל העיקרי בניהם הוא איכות ליבת הלוח העשוי מ H.D.F, לוח עשוי מאבק עץ עם תערובת דבקים בדחיסות גבוהה מאוד. ככל שהליבה דחוסה יותר (ללא קשר לעובייה) במטר רבוע, לפרקט תהיה התבלות מהירה פחות כתוצאה מלחות שהיא האויב הגדול ביותר של פרקט הלמינציה.

לפניכם רשימה של פרקטים מומלצים לפי סדר אקראי, כדאי לדעת שגם לחברה מומלצת מאוד יש סדרות משופרות יותר ורב גוניות יותר וסדרות פחות טובות, ניתן לדעת זאת לפי עיון בדף הטכני:

 1. Quick Step – פרקט תוצרת בלגיה, חיבורים מצוינים ומראה אותנטי מאוד, מומלץ ביותר.
 2. Krono Orginal – תוצרת גרמניה, מבחר רב של דגמים, צבעים ומידות, מומלץ מאוד.
 3. Kronotex – תוצרת גרמניה, חברת בת של “קרונו אורגינל”, מבחר גדול של צבעים ומידות, פרקט מצוין.
 4. Krono Swiss – תוצרת שוויץ, חברת בת של “קרונו אורגינל” עם מבחר רב של צבעים, מומלץ מאוד.
 5. Classen – תוצרת גרמניה, פרקט יוקרתי עם מבחר גדול של מידות וצבעים, מומלץ.
 6. Egger – תוצרת גרמניה, פרקט מובחר ומומלץ מאוד.
 7. Berry Alloc – תוצרת בלגיה, פרקט יוקרתי ואיכותי לאניני טעם, פרקט מצוין.
 8. Meister – תוצרת גרמניה, חזק מאוד עם חיבורים מצוינים, רמה גבוה מאוד.
 9. Tarket – תוצרת גרמניה, פרקט איכותי עם מבחר גדול של דגמים, מומלץ.
%d7%a4%d7%a8%d7%a7%d7%98-%d7%9c%d7%9e%d7%99%d7%a0%d7%a6%d7%99%d7%94-%d7%99%d7%a9%d7%9f
פרקט למינציה בלוי

שיטות התקנה

התקנה בהדבקה

מיועד בעיקר לרצפת פרקט עץ מלא או שכבתי.

הרכבת משטח O.S.B (לוח שבבי עץ עם תערובת דבקים) על תשתית חלקה ומיושרת בעזרת ברגים, יכול להיות בטון או ריצוף, ולאחר מכן הדבקת לוחות הפרקט ישירות ל O.S.B.

ברצפת פרקט שכבתי ניתן להדביק ישירות על תשתית רצפה מיושרת ומפולסת.

הנחה צפה

מתאימה לרצפת פרקט שכבתי או למינציה.

על תשתית ישרה ומפולסת מניחים שכבת פולימר מוקצף (ספוג) בעובי 1-3 מ”מ המשמש לבידוד אקוסטי, פילוס תשתית הריצוף וספיגת לחות, קיימים לוחות מסוימים המגיעים מהמפעל עם שכבה תחתונה אקוסטית. על הספוג מניחים את לוחות הפרקט (ללא הדבקה) בשיטת “שקע-תקע”. חשוב מאוד לשמור על מרווח של 12 מ”מ בהיקף החדר ותפר התפשטות כל 8 מטר, בגלל תנועת הפרקט בזמן שינויי טמפרטורה (התכווצות והתרחבות). את הפנלים מרכיבים על הקיר בעזרת תושבות ייעודיות ללא חיבור הפרקט לפנל כדי לאפשר את התנועה בשינויי טמפרטורה. אי הקפדה על התקנה איכותית גורמת למשטחי פרקט מרעישים ונפוחים.

הרכבה ע”י מסמור

מיועד לפרקט עץ מלא בלבד.

על תשתית מיושרת ומפולסת, מניחים קורות עץ או פלטת O.S.B (תלוי בייעוד) וממסמרים אותן לרצפה, עליהן מניחים את פלטות הפרקט הגושני הממוסמרות בעזרת מסמרים נסתרים, לאחר מכן מלטשים וצובעים בשמן או לכה.

סוגי גמר לפרקט עץ

 1. לכה שילק – לכה ותיקה בעלת מראה מבריק. ניתן לקבלה כהה, מעט כתום ושקופה.
 2. לכה – לא שילק. גימור פחות מקובל בגלל הרעלים, בעלת מראה מבריק וקשה.

  מריחת שמן על פרקט עץ
  מריחת שמן על פרקט עץ
 3. ורנית – גימור מסוג לכה שניתן לקבל במגוון רחב של צבעים, היישום דורש ליטוש בין השכבות.
 4. לכה פוליאוריטן – גימור קשה ועמיד במיוחד בעל ברק גבוה, גימור פופולארי יותר הוא מהסוג שמבוסס על מים בעיקר בגלל שאינו מצהיב במגע עם שמש.
 5. ווקס (שעווה) – גימור שנספג לתוך העץ ומתקשה בעל ברק נמוך עם גוון מעט כתום.
 6. שמן טונג (Tung) – גימור פופולארי והמומלץ ביותר. מוצר טבעי בעל גוון כתמתם, אוטם את סיבי העץ לחדירת לכלוך.
 7. שמן פשתן – גימור טבעי בעל מראה כהה יותר לעומת שמן הטונג, ופחות עמיד במים.

השוואה בין סוגי הפרקטים

סוג פרקט

תחזוקה

שריטות

אורך חיים

לחות

רטיבות

שחיקה

ניקיון

עובי

שיטת התקנה

מחיר

עץ מלא

חידוש הלכה או השמן מידי פעם
ליטוש המשטח מחדש את מראה הפרקט, אין הגבלת ליטוש
100 שנה עם חידוש 5-7 פעמים במשך כל תקופתו
מתרחב ומתכווץ
לא עמיד
קיימת שחיקה לאורך זמן
פחות קל לנקות
10-28 מ”מ
הדבקה או מסמור
250-1000

שכבתי

חידוש הלכה או השמן מידי פעם
ליטוש המשטח מחדש את מראה הפרקט, כמות הליטוש מוגבלת
60-80 שנה עם חידוש 4-5 פעמים במשך כל תקופתו
עמיד בלחות
לא עמיד
קיימת שחיקה לאורך זמן
פחות קל לנקות
10-15 מ”מ
הדבקה או הרכבה צפה
180-700

למינציה

אין תחזוקה
עמיד
4-10 שנים תלוי באיכות
עמיד בלחות
לא עמיד
עמיד בפני שחיקה, תלוי בדרגת ה AC (שחיקה)
קל לנקות
6-14 מ”מ
הרכבה צפה
60-170

 

דגשים וטיפים

 • כדי לקבל תוצאה יפה יש לפרק את הפנל הישן (אבן) וליישר את הקיר כהכנה לפנל הפרקט.
 • פרקט למינציה מגביה את הרצפה כ- 1 ס”מ, במידה ורוכשים דלת חדשה צריך ליידע את חברת הדלתות על כך ועבור הדלתות הקיימות, יש לוודא כי מתקין הפרקט מקצר אותן בהתאם.
 • בזמן קבלת הפרקט (למינציה) חשוב לעיין בפרטי הפרקט המודפסים על גבו, כדי לוודא שמדובר בייצור אירופאי ולא סיני (לא מומלץ) – “”Made in Germany ולא “Made in German technology”.

  משחה לאיטום פרקטים
  משחה לאיטום פרקטים
 • פרקט למינציה עם יותר שנות אחריות נחשב יותר איכותי, אבל זה משתנה בין סדרות הייצור, וצריך לקחת בחשבון שהאחריות מגבילה תנאי שימוש. פרקט עם מעל 15 שנות אחריות נחשב איכותי.
 • מומלץ להעדיף ספוג פלציב 3 מ”מ (אקוסטי, מבודד טרמי ומונע לחות) על הספוג 2 מ”מ (שחור) תקני במקרים מסוימים. קיימות תשתיות נוספות כגון שעם, שיתרונו ברמת אקוסטיות וטרמיות גבוהה, אבל השעם פחות מגשר על סטיות ברצפה. תשתית נוספת היא מסוג “ספוג אלומיניום” (2 מ”מ) שבעיקר מתאימה למקומות לחים כמו מרתפים. חשוב לדעת, ספוג לבן אינו ספוג המשמש כתשתית לפרקטים.
 • אין להשתמש במספר שכבות (אחת מעל השניה)ספוג תשתית מכל סוג שהוא, אחרת הפרקט עלול להישבר ולהרעיש.

באזורים כמו המטבח, מומלץ לאטום עם חומר איטום ייעודי את החיבורים בין הלוחות כדוגמת Click Gurd, הנה סרטון להתרשמות מהביצועים, כרגע אין אותו בארץ וניתן להזמין אותו מחו”ל.