מובטח לכם כי לאחר שתקראו את הפוסט הזה אתם כבר תחשבו אחרת על תאורה בכלל ועל  נורות בפרט. כמה פעמים נתקלתם בסיטואציות הבאות; בסופרמרקט הכול נראה צבעוני וטרי יותר, בחנות הביגוד אנחנו נראים נפלא ובקניונים הכול נראה מזמין וקורן. עיצוב התאורה הוא שילוב של אומנות ומדע יחד, תאורה יכולה לגרום לערנות, שלווה, יצרנות, אנרגטיות או תשישות. האור משפיע עלינו באופן פיזי וישיר על ידי שינוי רמת ההורמונים בגוף וכתוצאה מכך שינוי בהשפעה הנפשית וההרגשה הכללית שלנו. בפוסט הזה אלמד אתכם איך תוכלו גם אתם לעצב נכון יותר את האווירה בביתכם וזאת רק על ידי החלפת הנורה.

 

אז מהי טמפרטורת התאורה או מה זה מעלות קלווין?

  • טמפרטורת צבע של אור היא דרך לתאר את גוון האור שמספקת הנורה, סכום זה נמדד במעלות של קלווין (Kelvin).

  • סולם מעלות קלווין מסומן בתחום בין 1000 -10000 מעלות קלווין. ככל שהמעלות נמוכות יותר כך גוון האור יהיה עם צבעים אדומים וצהובים ולהיפך, ככל שעולים בסולם המעלות גוון האור יהיה עם צבעים לבנים כחולים.

  • טמפרטורת הצבע (של הנורה) מאפשרת לנו לדעת איזה מראה או תחושה יתקבלו מהאור המיוצר מהנורה, צבע קר (גוון כחול), לרוב נותן תחושה של עצב ובדידות. צבע חמים (גוון צהוב/ כתום), מעביר תחושה של חום ושמחה.

בתמונה הבאה ניתן לראות את ההבדל בין טמפרטורות תאורה שונות באותה סיטואציה בדיוק, ולהבין איך תאורה שונה יכולה להשפיע על האווירה:%d7%a1%d7%a4%d7%a7%d7%98%d7%a8%d7%95%d7%9d-%d7%aa%d7%90%d7%95%d7%a8%d7%94

איזו טמפרטורת תאורה נכונה עבור איזה חדר ?

הבנת סולם טמפרטורת קלווין מאפשרת לבחור יותר בקלות איזה מראה ותחושה תרצו לקבל. באופן כללי כשקונים נורה, קיימות 3 אופציות:

 

סוג הנורה

 

Warm White

“אור חם”

Cool White

“אור ירח”

Daylight

“אור יום”

טמפרטורת צבע

2000k – 3000k

3100k – 4500k

4600k – 6500k

צבע

אור צהבהב

לבן עם מעט כחול

אור כחלחל

תחושה

נעים, חמים, מזמין, אינטימי

בהיר, יוקרתי

קריר, קודר

הכי מתאים ל…

סלון, חדר שינה, תאורה דקורטיבית, תאורת חוץ

מרחבי עבודה כלליים (פרוזדורים),

מקלחת, מטבח, תצוגה, איפור

תאורת חירום, מחסן, שולחן עבודה

 

על כל נורה רשום ערך הקלווין (Kelvin) והוא מסומן באות K קטנה, כך ניתן לדעת בדיוק מהי טמפרטורת הנורה ופחות לסמוך על ההגדרה הכללית הכתובה על אריזת הנורה, בכל חנות המוכרת גופי תאורה ניתן לבקש נורות מכל הסוגים שרק תרצו בגוון 4000k “אור ירח” והן זמינות בדיוק כמו השתיים האחרות היותר מוכרות.

כמובן שניתן ואף רצוי לשלב מספר גופי תאורה באותו החלל, גם כדי ליצור עניין וגם מבחינה פרקטית. לדוגמא, במטבח רצוי להשתמש בתאורה כללית לבנה (6000k) במרכז התקרה כדי שאפשר יהיה לבשל בנוחות, ואילו בתאורת הקירות, תאורת תקרה נוספת או בתחתית ארונות המטבח ניתן להשתמש בתאורה חמה יותר, וכך ניתן לבחור באווירה נעימה ומזמינה במטבח (האור הלבן כבוי במצב זה) שנועד למצב אירוח ללא פגיעה באווירה הכללית בגלל הסמיכות לסלון.

חשוב לדעת שאין “אור נכון”, ולמעשה הכול תלוי בטעמכם ורצונכם בעיצוב הבית, אבל גם כדאי לדעת שאנשים נראים יותר יפה בטמפרטורת צבע של 3000k – “אור חם” מאשר 6000k – “אור יום”.

 

טיפ לסיום – לא מעט אנשים אוהבים “אור לבן” (6000k) בעיקר כי הכול נראה בוהק יותר, להם אני ממליץ להשתמש בתאורת “אור ירח” (4000k) כחלופה איכותית, מובטחת תחושה יותר יוקרתית.

 

*תמונת הנושא מהאתר my photography lessons